Czego potrzebuje kot?
Zaangażowanie w zrozumienie naturalnych zachowań i potrzeb kotów jest konieczne do zapewnienia podopiecznym nie tylko zdrowia oraz odpowiednich warunków życia, ale służy również wzmocnieniu ich więzi z opiekunami.
Przestrzeń
Kot powinien mieć do swojej dyspozycji wystarczająco dużo przestrzeni – co najmniej dwa pomieszczenia urozmaicone pod względem poziomów, na których może się poruszać (koty lubią̨ się wspinać, przez co dużo czasu spędzają̨ na umieszczonych na różnych wysokościach półkach, parapetach okiennych, drapakach, a nawet na szafach czy szafkach, jeśli mogą na nie swobodnie wskoczyć).
Pożywienie i woda
- Kot powinien otrzymywać zbilansowane i dostosowane do wieku pożywienie.
- Lepiej podawać kotu kilka małych posiłków w ciągu dnia zamiast dwóch dużych rano i wieczorem.
- Kot powinien mieć dostęp do świeżej wody. Należy ją ustawić w misce obok jedzenia oraz w miejscu oddalonym od tego, gdzie jest karmiony.
Kuweta
- Jeżeli w domu mieszka kilka kotów i są one zwierzętami niewychodzącymi, każdy z nich powinien mieć swoją kuwetę. Ponadto w domu powinna znajdować się jedna kuweta dodatkowa.
- Kuwety należy utrzymywać w czystości i dbać, aby były wolne od zapachów, wybierając zabrudzony żwirek raz lub dwa razy dziennie.
- Kuwety powinny być umieszczone w cichych, ale łatwo dostępnych dla kota miejscach. Nie należy ich ustawiać w częściach domu, w których dużo się dzieje, lub które są bardzo odizolowane.
- W domach wielopiętrowych na każdym piętrze powinna się znajdować kuweta.
- Kuwety powinny mieć odpowiednie rozmiary – muszą odpowiadać co najmniej 1,5 długości kota i zapewniać zwierzęciu możliwość swobodnego wchodzenia i wychodzenia.
- Większość kotów woli odkryte kuwety pozbawione zapachu, wypełnione drobnoziarnistym żwirkiem.
Miejsce snu i odpoczynku
- Kotom należy zapewnić odpowiednią ilość snu, odpoczynku oraz miejsc do ukrycia się.
- Ukrycie się pomaga kotom radzić sobie ze stresem, wyzwaniami i zmianami zachodzącymi w ich otoczeniu.
- Na kryjówki świetnie nadają się pudełka, skrzynki oraz szafy i szafki, jeśli mają pozostawione otwarte drzwi.
- Wygodna kryjówka może również służyć jako miejsce wypoczynku lub snu, zwłaszcza jeśli znajduje się ponad poziomem podłogi i stanowi dobry punkt obserwacyjny.
Drapanie
- Drapanie jest prawidłowym zachowaniem u kotów, umożliwiającym im rozciąganie mięśni, utrzymanie pazurów w dobrym stanie oraz pozostawienie zapachu jako formy znaczenia swojego terytorium.
- Kotom niewychodzącym powierzchnie do drapania mogą zapewnić drapaki, zwoje sznurów sizalowych, juta, wyplatane wycieraczki, kartony, kawałki wykładziny lub drewna.
- Powierzchnie do drapania powinny być umieszczone przy wejściu i wyjściu z domu, a więc tam, gdzie pojawia się wiele nowych zapachów (np. przy drzwiach wejściowych, drzwiach prowadzących do ogrodu, do piwnicy).
- Drapaki powinny również znaleźć się nieopodal miejsc snu lub wypoczynku, ponieważ koty po przebudzeniu często przeciągają się i ostrzą pazury.
- Wystające miejsca, np. rogi mebli, często wybierane przez koty do drapania, można pokryć odpowiednim materiałem lub umieścić drapaki w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
- Koty zwykle wybierają do drapania powierzchnie pionowe (chociaż mogą też korzystać z poziomych), umieszczone odpowiednio wysoko, dzięki czemu mogą się swobodnie rozciągać podczas drapania, oraz materiały o poziomym ułożeniu nici.
Kontakt z człowiekiem
- Większość kotów lubi kontakt z opiekunami, którzy powinni zadbać o to, by codziennie spędzić z podopiecznymi 10–15 minut kilka razy w ciągu dnia.
- Niektórym kotom przyjemność sprawia głaskanie, wyczesywanie i przebywanie w bliskim kontakcie z człowiekiem, podczas gdy inne wolą się bawić.
- Opiekun powinien zapewnić kotu miejsca i akcesoria do zabawy.
- Do ulubionych zabawek kotów należą wędki z maskotkami, piłeczki pingpongowe, ruszające się gadżety.
- Kotom często nudzi się zabawa tym samym przedmiotem, należy więc zapewnić im duży wybór zabawek i często je wymieniać.
Aktywność ruchowa i odkrywanie świata
- Zapewnienie kotu aktywności ruchowej ma duże znaczenie, ponieważ zapobiega otyłości i nudzie, zwłaszcza jeśli zwierzę cały czas przebywa w mieszkaniu.
- Opiekun powinien zadbać o zapewnienie kotu miejsc, które zwierzę będzie mogło odkrywać, np. dużych pudeł, toreb papierowych.
- Możliwość wychodzenia na dwór zapewnia kotu mnóstwo różnych bodźców i ruchu, może jednak wiązać się z pewnymi niebezpieczeństwami.
- Jeśli kot nie ma możliwości swobodnego wędrowania, opiekun powinien rozważyć skonstruowanie dla niego bezpiecznego kojca lub innego rodzaju wybiegu na świeżym powietrzu. Można również nauczyć zwierzę chodzenia w szelkach i na smyczy.
- Stosowanie technik stymulujących chęć pobierania pożywienia również stanowi formę zachęcenia kota do aktywności.
Pobudzanie zmysłów
- Nawet jeśli kot nie wychodzi na dwór, nie znaczy to, że nie może cieszyć się z bodźców płynących z zewnątrz (dźwięki, widoki i zapachy), korzystając z parapetów okiennych, platform widokowych umieszczonych przy oknie lub wychodząc na zabezpieczony balkon bądź wybieg.
- Niektórym kotom przyjemność sprawia podgryzanie konkretnych rodzajów traw, które można uprawiać w skrzynkach lub doniczkach w domu.
- Nie należy zbyt często czyścić powierzchni, które koty wykorzystują do zostawiania zapachu (np. rogów stołów lub framug drzwi).
- Wiele kotów nie lubi używanych w domu zapachów zawierających nutę cytrusową.
Opracowanie na podstawie artykułu Irene Rochlitz zawartego w „Medycynie behawioralnej psów i kotów” pod redakcją Debry F. Horwitz i Daniela S. Millsa